Çalışma alanları çocuk (oyun terapisi), ergen (sınav kaygısı, arkadaş ilişkilerinde sorunlar ve yalnızlık, aile içi çatışmalar, okulda uyum sorunları, derslerde başarısızlık ve ilgisizlik, okula gitmeme, öfke ve dürtü kontrol problemleri), aile ve çift terapisi (çift ilişkileri, evlilik problemleri, çocuk ve ergenlerde okul problemleri, aile yaşamındaki değişiklikler/iş değişikliği – taşınma vs., ebeveynlik becerileri, iş stresi ve ekonomik problemler) olup bu alanlarda psikoterapi desteği vermektedir. Pozitif Psikoloji Danışmanlık Merkezinde psikoterapi çalışmalarını aktif şekilde sürdürmektedir.

Maltepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünden onur derecesi ile mezun oldu. Lisans eğitimi boyunca farklı okullarda staj yaptı ve ilkokul düzeyi öğrenciler ile ilgili deneyim kazandı. Mesleki kariyer öncesinde özel bir danışmanlık merkezinde 2 aylık staj yaparak kendini mezuniyet sonrasına hazırladı. Yetkinliğini arttırmak adına lisans sonrası eğitimlerine devam eden Elif Nur Yıldırım, Oyun Terapisi eğitim programına katılarak sertifika almaya hak kazandı. Oyun Terapisi (bağlanma, alt ıslatma, öfke kontrolü, boşanma, aile, özgüven, sosyal ilişkiler, fobiler) 2-12 yaş arası çocuklara düşüncelerini, duygularını, ihtiyaç ve arzularını oyunla iletme şansı vermektedir. Bu şansla birlikte çocuklar kendilerini ve dünyalarını daha iyi anlamayı, sorunlarını çözmek için çalışmayı ve hayatla daha iyi başa çıkabilmek için gerekli becerileri geliştirmeyi öğrenmektedirler.

Yıldız Teknik Üniversitesi Aile Danışmanlığı programını bitirerek Aile Danışmaı ünvanını almaya hak kazanmıştır. Eğitimlerine Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapiyi ekleyen Yıldırım, CİSED Cinsel Terapi Eğitimine de devam etmektedir. Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi, danışanın güçlü yönleri üzerine yoğunlaşmakta ve çözüm için danışanın kendinden kaynak almaktadır.